• WIELKANOC Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ ZDALNĄ

Biblioteka Szkolna Zdalna składa życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych!

Ile promyków ma wiosenne słonko,

ile polnych kwiatków można nazwać łąką,

tyle życzymy na święta radości

i jeszcze dużo, dużo miłości.

I kolorowych jajeczek, a w poniedziałek mokrych porteczek.

Garść wielkanocnych faktów

Wielkanoc oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego jej symbolem jest jajko - symbol życia. Stąd przy wielkanocnym stole dzielimy się jajkiem podczas śniadania oraz jemy z nich potrawy, a także malujemy pisanki wielkanocne, które święcimy w wielkanocnym, wiklinowym koszyczku. Wkładamy do niego:

chleb  - symbolizuje  Ciało Chrystusa;

wędlina  -  symbol dostatku

jajko - symbol życia

chrzan - przypomina mękę Pańską, symbolizuje też siłę fizyczną;

Baranek- przypomina o tym, że Chrystus odkupił
                               nasze grzechy, a my jesteśmy zaproszeni na ucztę
                                pańską;

sól - chroni przed zepsuciem;

Zajączek- jest symbolem odradzającej się przyrody,
                                                     wiosny i płodności
          ;

Ciasto - symbol umiejętności i doskonałości.

Niedziela Wielkanocna to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą.

Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stawiamy baranka . W Niedzielę Wielkanocną świętujemy!

Zwyczaje wielkanocne w Polsce :

- Święcenie palm wielkanocnych w Niedzielę Palmową.

- Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.

- Zdobienie jajek (pisanki, kraszanki, nalepianki i oklejanki).

- Śmigus-dyngus (chyba chłopcy ten zwyczaj lubią najbardziej.

- Pieczenia mazurków. Mazurki to tradycyjne ciasta pieczone w okresie wielkanocnym, przekładane różnymi masami, bardzo słodkie i pięknie udekorowane.

- Pieczenie wielkanocnych bab. Baby drożdżowe lub proszkowe, udekorowane- polewą, cukrem pudrem lub lukrem.

Zwyczaje wielkanocne  na świecie :

Stany Zjednoczone

W USA występuje zwyczaj noszenia ogromnych i świąteczne udekorowanych kapeluszy

Czechy

W Czechach w piątek maluje się pisanki. Czesi kupują również w tym dniu baranki z ciasta biszkoptowego. W Poniedziałek Wielkanocny chłopcy odwiedzają domy swoich koleżanek, które oblewają ich wodą, a oni smagają je pomlazkami czyli wierzbowymi gałązkami splecionymi w warkocze.

Włochy

Święta Wielkanocne Włosi najczęściej spędzają poza domem. Najważniejszy podczas świąt jest obiad na którym serwowana jest baranina lub jagnięcina. Włosi mają również swoje tradycyjne wielkanocne ciasto (colomba), które ma kształt gołębicy.

Meksyk

W Meksyku Niedziela Wielkanocna jest hucznym świętem obchodzonym do późnych godzin nocnych. W tym dniu są pokazy sztucznych ogni, zabawy w wesołym miasteczku. Meksykanie spożywają również tradycyjne potrawy z ulicznych budek.

Niemcy

W Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają pomalowanych jajek i słodyczy w domach i ogrodach.